Forside > Bygherrerådgiver > Programfasen > Organisering

Organisering af sikkerhedsarbejdet

Som rådgiveren skal du gøre bygherren opmærksom på, hvor vigtigt det er, at aftalen med de projekterende firmaer også indeholder noget om samarbejdet med arbejdsmiljøkoordinatoren for projekteringen.

Aftale med de projekterende skal blandt andet besvare følgende spørgsmål:

  • Hvilke beføjelser har arbejdsmiljøkoordinatoren i forhold til projekteringsledelsen og –organisationen?

  • Hvordan skal arbejdsmiljøkoordinatoren involveres?

  • Hvilken fuldmagt har arbejdsmiljøkoordinatoren til at indkalde projekteringsorganisationen eller dele heraf til statusmøder, opfølgning, granskning etc?

  • Hvordan og hvornår afholdes opstartsmøde med projekteringsorganisationen med henblik på en fælles afklaring af samarbejdet under projekteringsforløbet?

Det er ikke et lovkrav, at arbejdsmiljøkoordinator (P) udpeges i byggeprogramfasen, men det anbefales, at bygherren allerede i denne fase tilknytter en arbejdsmiljørådgiver eller den kommende arbejdsmiljøkoordinator (P) for at få fokus på arbejdsmiljø allerede fra starten af byggeprocessen. Bygherrerådgiveren kan i mange tilfælde varetage denne funktion for bygherren.



Rådgiverens arbejdsmiljøkompetencer
Se initiativfasen

Udbudsform har betydning for arbejdsmiljøet
Jo tidligere alle parter er involveret i byggeriet, jo bedre muligheder er der for at tænke alle ønskelige forhold ind i projekteringen. Ved et tidligt udbud, hvor entreprenøren er inddraget i projekteringen, åbner der sig flere muligheder. Entreprenøren kan bidrage med praktisk erfaring og dermed vurdere, hvorvidt idéer til projektet nu også kan føres ud i livet. Det giver også mulighed for at planlægge sikkerhedsarbejde sammen med entreprenøren, inden håndværkerne går i gang ude på byggepladsen. 






Senest revideret den 6. december 2011
Eksempler
 

Opgaver

Koordinering ved projektering pdf
Eksempel på aftale om arbejdsmiljøkoordination under projekteringen.

Udbudsform
Udbudsportal
Erhvervs- og Boligstyrelsens portal om forskellige udbudsformer.